Mire figyeljünk használt laptop vagy számítógép vásárlásánál?

Sok a buktató, főleg ha nem értünk hozzá. Ebben a cikkben leírom nektek, hogy mik azok a dolgok, amikre mindenképpen oda kell figyelni.

Máj 27, 2024 - 20:37
 0
Mire figyeljünk használt laptop vagy számítógép vásárlásánál?

Alapvetően remek dolog az, ha használtan vásárolunk valamit, olcsóbb és környezetbarátabb, hiszen így nem lesz kidobva a régi, hanem más tudja használni. Ez persze nem teljesen igaz, mert a gyártók attól még, hogy te megvásárolsz valamit, ugyanúgy legyártanak X számú terméket.

Térjünk rá arra, hogy mire kell figyelni használt laptop vagy számítógép vásárlásánál. Először is ajánlom mindenki figyelmébe a már jópár éve sikeresen működő hardverapro.hu weboldalt. Itt számítástechnikai termékekkel, alktarészekkel, kiegészítőkkel lehet kereskedni. Ami kiemeli a többi apróhirdetéses oldal közül, hogy jól ellenőrzött, hiteles értékelés áll az eladók mögött.

A Jófogással és Facebook Martkeplace-szel már nem ennyire jó a helyzet. Jófogáson még csak nevet sem mindenhol látni, nem hogy hiteles információt bármiről, de ugyenez igaz a Facebook Martkeplace-re is. Soha ne utaljunk előre semmiért, az interneten látatlanban nem lehet megbízni senkiben. Még mindig rengeteget hallom, hogy XY elutalta az összeget például egy PS4 játékért, majd az eladó felszívódott. Ez butaság, legyünk mindig gyanakvóak, ragaszkodjunk a személyes találkozóhoz, főleg akkor, ha laptopot vagy pécét szeretnénk vásárolni.

Egyébként az internetes csalók szívesen adnak fel kis összegű hamis hirdetéseket, amit előre utalással kell fizetni, majd ezután természetesen a termék nem érkezik meg. Viszont az összeg csak 5-10.000 forint, amivel vagy nem foglalkozik a károsult vagy rosszabb esetben a hatóságok sem foglalkoznak vele.  Ha nem lehetséges kipróbálni a terméket, akkor ott kell hagyni, nem érdemes kockáztatni. Érdemes magát az eladót is megnézni, hiszen ebből is rengeteg minden lejön, ha nagyon siet, vagy gyorsan akarja rádsózni, akkor szintén el kell engedni. Én mind laptop mind PC esetében csak úgy venném meg, ha bekapcsolhattam, megnézhettem, hogy nagyjából minden működik rajta, hiszen enélkül nagyon nehéz megállapítani, hogy az adott gépezettel minden rendben van-e.  Nézzük először a laptopokat. Az már egyértelműen látszik, hogyha a terméknek valami külső sérülése van, tekintsük át jó alaposan. Ellenőrizzük a zsanérokat, nem-e lötyögnek, csavarok a helyükön vannak-e, majd ezután érdemes még belenézni a csatlakozókba, nehogy aztán később derüljön ki, hogy trutyi van benne, vagy netán az USB-ből ki van szakadva a port, szóval ezeket ne felejtsük el.

 Ha kívülről minden rendben van, akkor a következő az akkumulátor. Ezt viszonylag hamar le tudjuk ellenőrizni, mindössze elég bekapcsolni a gépet. Az eladó valószínűleg ezt engedni fogja, ha mégsem vagy olyan okokra hivatkozik, hogy épp lemerült, akkor ott valami nincs rendben. Az aksi állapotát nagyon nehéz felmérni vásárlás közben, hiszen sem idő sem megfelelő eszközök nem állnak rendelkezésünkre, így azt a szerencsére kell, hogy bízzuk. Mindenképp ellenőrizzük a töltőt, megvan-e minden része, nincs-e összefoltozva, megtörve a kábel és hasonlók.

Amikor bekapcsoljuk a laptopot el kell, hogy induljon a rajta lévő operációs rendszer (már ha van rajta, de olyat vegyünk, amin van). Ha teljes mértékben betöltődött és elindult akkor nagyjából a rendszer rendben van. Jelen esetben nagyon fontos még a kijelző, alaposan nézzük át, keressünk foltot, színelváltozást, pixelhibát, esetleg vibrálást. Érdemes bekapcsolt állapotban hajtogatni a kijelzőt és ha esetleg kontakthibás, akkor ezt látni fogjuk mozgatás közben. Ventillátorok állapotát is figyeljük meg, ne zörögjön, kerregjen. Gyanús lehet, hogyha az operációs rendszer betöltése után mindenféle program futtatása nélkül ezerrel tekernek a ventillátorok, ilyenkor többféle probléma is lehet, de egyik sem jelent jót.

Én mindenképp elindítanék valami zenét, vagy legalábbis valamilyen hangot adatnék ki a géppel, ezzel is meggyőződve arról, hogy a hangszórók is helyesen működnek. Billentyűzetet is nézzük át, ne billegjen, ragadjon (nehezen megy le a billentyű), majd ezután nyissunk esetleg egy jegyzettömböt és gépeljünk le egy mondatot, biztos ami biztos alapon. PC-nél is nagyjából ugyanez a helyzet, mint laptopoknál, annyi különbséggel, hogy itt mindenképp ajánlott belenézni a gépbe, hiszen a külső nem sok mindent mond el. Ha koszos akkor szerintem eleve bukó az üzlet, illetve ha nagyobb összegű gépről van szó, akkor mindenképp vigyétek be valahova, ahol szakemberek alaposan átnézik. 

 Fontosnak tartom még elmondani azt, hogy mi az a hardverspecifikáció, ami alá nem érdemes menni, azaz vannak olyan gépek, amiket abszolút nem érdemes megvenni, mert olyan gyengék és régiek, hogy használhatatlanok. A processzor a számítógép agya és egyik legfontosabb komponense, így erre külön érdemes odafigyelni, viszont mivel rengeteg CPU van így a legkönnyebb ha ezen a linken megkeresitek a gépben lévő procit és megnézitek a Passmark CPU Mark pontszámot. Ez a szám legyen több, mint 2000. Minimum 8GB RAM legyen és ha egymód van rá, akkor SSD, de ha nincs, akkor legalább 500GB HDD. A dedikált videókártyák hajlamosabbak elromlani, így ha például irodai munkára kell a gép vagy nem kell nagy videóteljesítmény, akkor érdemesebb integrált grafikus kártyát váálasztani.

 Nagyjából ennyi az amit reálisan egy találkozón meg tudunk nézni jobb esetben, persze ezt még meg lehetne spékelni szoftveres tesztekkel és benchmarkokkal, de valljuk be a legtöbbször erre nincs lehetőség. A fentiekre ha odafigyeltek, akkor nagyobb eséllyes kerülhetitek el az átveréseket és csalódásokat. Most is a PoliPC csapata látott el minket hasznos információkkal a cikk kapcsán, ha gondoljátok és használt laptop vagy PC vásárlás előtt álltok, ők is nagyon szívesen segítenek nektek ilyen helyzetben.

Mi a reakciód?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow