Rossz a Wi-Fi? Mutatjuk, hogy ellenőrizheted!
Rossz a lakásban az internet? Rettentő egyszerűen ellenőrízhetjük, hogy mi a probléma.
Hajlamosak vagyunk rögtön a szolgáltatót okolni amiatt, ha lassú az internet, pedig legtöbbször nem náluk van a gond, hanem nálunk. Ha lassú vagy egyáltalán nincs net, annak általában 3 fő oka lehet:
- Gond van a szolgáltatónál
- Valami nincs rendben a Routerrel vagy modemmel,
- Valami nincs rendben azzal az eszközzel amin épp internetezünk (laptop, telefon, tablet számítógép...)
Gyakori probléma az is, hogy például nem a net lassú, hanem csak a jel gyenge, tehát effektíve az internettel semm gond nincs, csak a jel nem jut el teljes erősségében oda, ahova kéne. Ebben a cikkben azt mutatom meg, hogyan lehet ellenőrizni azt, hogy a lakáson belül egyes helyiségekben milyen erős a Wi-Fi hálózat.
Bárki nagyon egyszerűen el tudja végezni ezt a műveletet, mindössze két appot kell letölteni a telefonra és körbejárni a lakást. Telepítsük fel a két appot:
Én mindig ezt a két alkalmazást használom, ha valahol gond van a hálózattal. Ingyenesek, könnyen használhatóak és persze van benne reklám, de ez van.
Nyissuk meg a Wifi Signal Meter-t és járjuk körbe a lakást. Menjünk azokra a helyekre, ahol netezni szoktunk és esetleg lassabb szokott lenni a kapcsolat.
A főképernyőn több információt is megjelenít nekünk az app, de ami most igazán lényeges az a jel erőssége, amit fent százalékban jelez ki.
Mint látható az irodában, ahol ülök 70%-os a jelerősség, ami nem a legjobb, de még a jó kategóriába esik.
Én azt mondom, amíg 70% felett van a jelerősség, addig nincs gond. Ha jó a jelerősség és még így is lassú az internet, akkor érdemes lefuttatni egy sebességmérést is. Én erre a legnépszerább Speedtest nevű appot ajánlom. Itt már látszódni szokott, hogy mi a probléma, de ha az internet sebessége is rendben van, akkor már biztosak lehetünk benne, hogy annak az eszköznek van valami baja, amiről internetezünk.
A másik app a WiFi Analyzer már kicsit "szakmaibb", sokkal több információt jelenít meg és a felülete is kicsit zavarosabb, csúnyább. Viszont itt nem csak a saját hálózatunkat láthatjuk, hanem a többit is, amik a közelben vannak. Ez azért is hasznos, mert esetlegesen az is lehet a probléma, hogy túl sok router van körülöttünk és sok lesz a jel, így a mi saját hálózatunk belassul vagy jelvesztéssel jár.
A képen láthatjuk az elérhető hálózatokat és, hogy a jelenlegi pozíciónkhoz képest milyen erősségű a jel.
Ugyanaz csak diagrammon.
Mielőtt új routert veszünk vagy panaszt teszünk a szolgáltatónál, mindenképp szánjunk rá időt, hogy kiderítsük mi is a probléma, ugyanis lehet, hogy egy pár ezer forintos jel erősítő megoldja a problémánkat, így pénzt és időt spórolhatunk magunkak.
Mi a reakciód?